Tipy na výlety

V okolí Merklína se nachází nepřeberné množství různých zajímavostí a možností k výletu. Hory a hluboké lesy daly Krušným horám a jejich podhůří nezaměnitelný ráz. Pěší a cyklistické toulky po odlehlých náhorních pláních se dají spojit s návštěvami pozoruhodných technických památek, hradů a zámků, zřícenin i rozhleden, lázeňských středisek i zajímavých měst.

Proč vlastně mají Krušné Hory tak neobvyklé jméno? Kupodivu to není kvůli tomu, že by zdejší horalové měli těžký, lopotný, prostě krušný život. Název souvisí se zdejším hornictvím, konkrétně se staročeským slovem krušec, které označovalo odlomený kousek rudy. Vzniklo ze slova krušit, tedy něco drtit. Hory tedy získaly jméno podle toho, že v nich havíři v potu tváře dobývali, tedy krušili rudu.

Krušnohorský hornický region je z celosvětového hlediska významný i jako centrum vědy a techniky, odkud se vynálezy a inovace v hornictví šířily do celého světa. Nejen proto se hornický region

Erzgebirge/Krušnohoří zapsal v roce 2019 na seznam UNESCO. Zahrnuje celkem 17 lokalit po celých Krušných horách, z toho v Česku pět: hornické kulturní krajiny Jáchymov, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a Krupka, vrch Mědník u Měděnce a Rudou věž smrti u Ostrova. S dětmi se vypravte třeba za zvířaty na kozí farmu v Zásadě u Kadaně, do zooparku v Chomutově nebo do motýlího domu v Karlových Varech. Také se vydejte na Ježíškovu cestu či božídarské rašeliniště v Božím daru. Příjemné letní koupání slibuje kromě přírodního koupaliště přímo v Merklíně i Děpoltovický rybník, koupaliště v Ostrově nebo třeba přírodní koupaliště Rolava. Naopak celoročně můžete navštívit aquacentrum v Jáchymově. Kdo obdivuje staré opuštěné stavby, měl by rozhodně navštívit bývalý cínový důl Rolava, vybudovaný Němci za 2. světové války. Pro ty, kdo mají rádi rozhledny, kromě Plešivce a Klínovce stojí za návštěvu třeba rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu nebo Blatenský vrch. Pokud vás zajímají spíše města, neměli byste vynechat Karlovy Vary, Jáchymov či Klášterec nad Ohří. Rájem všech horolezců jsou Svatošské skály, mezi zážitky pro milovníky vody zase rozhodně patří sjezd řeky Ohře. Nejzajímavější úsek řeky obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les. Poměrně rychle se dostává do soutěsky Svatošských skal a krátce na to do Karlových Varů.

Obec Merklín

Obec Merklín je vstupní branou do Krušných hor. Nad Merklínem se rozepíná mocný kopec Vlčinec (973 m.n.m.) a vede tudy mimo jiné okružní naučná Horská stezka, na které objevíte rozvaliny zaniklých osad, potěšíte se vyhlídkami na panorama hor a vrchů a přejdete krásné horské louky a lesy. Na protějších kopcích je také množství turistických tras, jmenujme alespoň nenáročnou trasu k altánku na vyhlídku Gloriett, odkud je úžasný výhled do okolí. Využít můžete i několik cyklotras.

Merklín sám o sobě je přátelská a příjemná obec, která v roce 2010 vyhrála titul Vesnice roku. Nachází se tu obchody i restaurace, pro děti tu je množství dětských hřišť včetně horolezecké stěny a nechybí ani tenisový areál, skate park, fotbalové hřiště se zázemím, ski areál i přírodní koupaliště. Navíc se tu stále udržují tradice – loučení zimy a vítání jara v podobě házení „Morény“ do řeky, pálení čarodějnic včetně stavby májky, oslavy dětského dne – „pohádkový les“ – a na závěr roku vánoční zpívání koled pod stromem, kterého se účastní téměř celá obec.

Videoprezentace obce Merklín

Ostrov

Dominantou Ostrova je nově zrekonstruovaná budova Zámku, ale i Palác princů. Zdejší Zámecký park byl kdysi zvaný osmý div světa. Nachází se zde také malá ZOO, vstup je zdarma. V bezprostřední blízkosti města můžete navštívit Lesopark Borecké rybníky, jehož naučná stezka vybízí k procházkám a relaxaci. Kolem Ostrova vede cyklostezka zvaná Ostrovské rondo určená malým i velkým cyklistům.

Boží dar

Nejvýše položené město ve střední Evropě (1 028 m.n.m) díky vynikajícím sněhovým podmínkám znají milovníci sjezdovek a běžek, v létě zase cyklisté. Pro rodiny s dětmi tu mají Ježíškovu cestu a vánoční Ježíškovu poštu

https://www.bozidar.cz/cs/

Jáchymov

V roce 1906 v Jáchymově vznikly první radonové lázně na světě, využívající blahodárné účinky vody z radioaktivních pramenů. S jejich historií a využitím radia vás seznámí naučná radonová stezka, která vede od muzea po úpatí okolních svahů až k lázeňskému domu Radium Palace. K léčebným indikacím se využívají prameny radonové vody, vyvěrající půl kilometru pod zemí ve středověkém stříbrném dole Svornost

https://www.mestojachymov.cz/

Klínovec

Na nejvyšším vrcholu Krušných hor (1244 m.n.m.) se nachází největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec, který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem. V létě si zdejší sjezdovky můžete zase pro změnu sjet na kole.

www.klinovec.cz

Karlovy Vary

Karlovy Vary právem patří mezi nejznámější lázně v Evropě. Srdcem lázní je Vřídelní kolonáda a pramen Vřídlo, tryskající až 12 m vysoko. A když už budete v Karlových Varech, navštivte i nedalekou Kyselku, kde kromě lázeňského komplexu z 19. století stojí za vidění krytý dřevěný most přes řeku Ohři.

https://www.mestozazitku.cz/

Plešivec

Na vrchol Plešivce (1028 m), kde trůní horský hotel s rozhlednou, se můžete pohodlně dostat autem. Kromě moderního skiareálu s 10 km sjezdovek a veškerým zázemím se tu nachází také trail park. Také tu byl vybudován areál nabízející nejrůznější adrenalinové atrakce, jako jsou lanové centrum, obří houpačka, bungee trampolína aj. Dětem je věnována zdejší pohodlná 760 metrů dlouhá Stezka krušnohorských pověstí. Vrchol také protínají žlutě, modře a zeleně značené turistické stezky z Abertam, Pstruží, Merklína, Božího Daru a Jáchymova.

https://skiarealplesivec.com/cs